Posted on

هرآنچه لازم است در مورد تاثیر ویدیو مارکتینگ بدانید

ویدیو مارکتینگ یکی از روش‌های موفق دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی با استفاده از ابزارهای دیجیتال است که امروزه استفاده از آن به شدت رو به گسترش می‌باشد. از جمله مهمترین مزایای ویدیو مارکتینگ می‌توان به شناساندن هرچه بهتر خدمات یا محصولات قابل عرضه توسط شرکت‌ها و فروشگاه‌ها به خدمات گیرندگان و خریداران کالاها، جذب بیشتر مشتریان، بازگشت آسان سرمایه و افزایش فروش اشاره کرد. مهمترین نکته درباره‌ی بالا بردن تاثیر ویدیو مارکتینگ، رعایت نکات و اصول تهیه‌ی فایل‌های ویدیویی و دوری از اشتباهات رایج در این زمینه است. اگر علاقه‌مند به آشنایی هرچه بیشتر با بازاریابی ویدئویی و چگونگی افزایش میزان تاثیرگذاری آن هستید با همراه باشید.

ویدیو مارکتینگ

به زبان ساده بازاریابی ویدیویی در واقع روشی است که در آن با کمک گرفتن از یک فیلم کوتاه چند دقیقه ای ارائه کننده ی خدمات یا فروشنده ی کالا به معرفی خدمت یا محصول خود به مشتریان می کند. به طور طبیعی هر چه کلیپ ویدیویی تهیه شده حرفه ای تر و با ظرافت خاص تری تهیه شده باشد، می تواند تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطبان داشته باشد. این فایل مدیا یا همان کلیپ ویدیویی مورد نظر می تواند به روش ساخت کلیپ های تبلیغاتی معمول تهیه گردد یا اینکه روایت کننده ی یک داستان یا یک موضوع و مسئله باشد.

ویدیو مارکتینگ

در بعضی از موارد فایل هایی که برای ویدیو مارکتینگ مورد استفاده قرار می گیرد بصورت اختصاصی به معرفی یک محصول خاص و نحوه ی استفاده یا بکارگیری آن است. آنچه نباید فراموش کرد اهمیت ویدیو مارکتینگ در دنیای رقابتی امروزی است. امروزه افراد و شرکت های زیادی در زمینه ی ساخت و ارائه ی فایل های ویدیویی جهت بازاریابی فعالیت می کنند، سؤال اینجاست که چرا بعضی از این تبلیغات و بازاریابی ها خیلی موفق و بعضی از آن‌ها شکست می خورد. جواب سوال بسیار ساده است ویدیو مارکتینگ دارای اصولی مشخص است که با رعایت آن‌ها می توان تأثیرگذاری بیشتری از آن را مشاهده کرد.

انواع ویدیو مارکتینگ

بهتر است قبل از آنکه در مورد تاثیر ویدیو مارکتینگ و چگونگی بالا بردن آن صحبت کنیم، با انواع روش های ویدئو مارکتینگ آشنایی پیدا کنیم. در نوع اول ویدیوهای مورد استفاده جهت بازاریابی، اقدام به معرفی محصول می شود. در این ویدئوها ضمن معرفی محصول معمولاً ویژگی های محصولات قابل عرضه یا خدمات نیز بیان می گردد. نوع دوم ویدیوهایی است که به معرفی برند می پردازد. همانگونه که از نام این نوع ویدیو های بازاریابی مشخص است، بصورت خاص درون آن یک برند به مشتریان معرفی می شود.

ویدیوهایی که درون آن از اخبار و رویدادها سخن به میان می آید و جهت اطلاع رسانی تولید می گردند، ویدیوهایی که بصورت مصاحبه های تخصصی تهیه می شود، ویدیوهایی که توصیفی می باشند، ویدیوهایی که بصورت انیمیشن تولید می گردد، ویدئوهایی که درون آن با خدمات گیرندگان و خریداران کالاها مصاحبه می شود، ویدئو های لایو یا همان زنده و نسل جدید ویدئو ها که با فنّاوری ۳۶۰ درجه پانوراما تهیه می شود از انواع دیگر فایل های مورد استفاده در بازاریابی ویدیویی می باشد.

اصول ویدیو مارکتینگ

همانگونه که اشاره شد، جهت بالا بردن تأثیر ویدیو مارکتینگ لازم است طبق اصول تهیه ی آن اقدامات انجام شود. در ابتدا لازم است یک عنوان جهت ویدیو انتخاب شود که درون آن کلمه ی کلیدی (خدمات یا محصول) گنجانده شده است. به زبان ساده تر زمانی که دریافت کننده ی خدمات یا خریدار محصول به دنبال موضوعی خاص در اینترنت جهت دریافت یا خرید است، کلماتی را در موتورهای جست و جو تایپ کرده و جست و جو می کند، شما باید حدس بزنید با چه کلمه ای ویدئوی تهیه شده بیشتر مورد جست و جو قرار می گیرد. نکات طلایی در انتخاب عنوان مناسب را باید در انتخاب عنوان ویدیو رعایت کنید.

برای هر جایی که قرار است فایل ویدئویی را آپلود کنید باید یک متن خلاصه از محتوای درون آن طبق قوانین سئو تهیه کنید. حتماً بخشی جهت دریافت بازخورد از بینندگان ویدئو در نظر بگیرید. بهتر است فایل ویدئویی را در پایگاه های پرمخاطب و رسانه های اجتماعی با بازدید بالا اشتراک گذاری کنید. بهره بردن از استراتژی لینک، عکس Thumbnail باکیفیت و مناسب، قرار دادن دکمه ی RSS، ارسال چندین ویدئو و یافتن راهی جهت بالا بردن بازدید از صفحه ی بارگذاری فایل ویدیویی از دیگر اصول بازاریابی ویدئویی می باشد.

اصول ویدیو مارکتینگ

چگونه اثرگذاری ویدیو مارکتینگ را بالا ببریم

اولین نکته قرار دادن پیام اصلی ویدئو در قسمت ابتدایی آن است. باید در نظر داشت که مخاطبان امروزی ما معمولاً افرادی کم حوصله اند، در واقع ممکن است حوصله نگاه کردن یک فیلم پنج دقیقه ای را نداشته باشند. صفحه ی ویدئو تهیه شده نباید ساده و بدون متن باشد یا به عبارت دیگر در قیمت پایین صفحه ی ویدئو از انیمیشن استفاده کنید و خدمات و محصولات خود را تبلیغ کنید. اگر از تبلیغ و بازاریابی در شبکه های اجتماعی استفاده می کنید، بهتر است در کنار فایل ویدئویی خود یک لوکیشن انتخاب کنید یا به عبارت تخصصی تر بازاریابی محلی در رسانه های موبایلی انجام دهید.

توجه داشته باشید که فایل تهیه شده برای ویدیو مارکتینگ بهتر است با چندین فرمت و ابعاد نمایش تهیه گردد تا قابلیت پخش بر روی انواع دستگاه های پخش مدیا با کیفیت مطلوب را داشته باشد. اگر خود به تنهایی توانایی ساخت کلیپ ویدیویی مطلوب را ندارید، بهتر است تهیه ی آن را به افراد متخصص و شرکت های تبلیغاتی معتبر در این زمینه واگذار کنید. چرا که یک فایل ویدیویی بد علاوه بر اینکه خدمات و محصولات شما را به خوبی معرفی نمی کند بلکه در بازاریابی ممکن است نتیجه ی معکوس دهد و مخاطبان را از شما دور کند.

چرا تأثیر ویدیو مارکتینگ بالاست؟

امروزه با توجه به امکانات موجود، بازاریابی با استفاده از فایل های ویدیویی کاری آسان، راحت و با هزینه ای مقرون به صرفه است که سرمایه گذاری انجام شده را به صورت تضمینی باز می گرداند. رجوع به داده های آماری و تحقیقات در زمینه ی بازاریابی دیجیتال نشان می دهد، در میان همه ی انواع روش های تبلیغات اینترنتی، بازاریابی ویدیویی از تأثیرگذاری به مراتب بالاتری نسبت به دیگر روش ها برخوردار است. همچنین تحقیقات نشان می دهد امروزه چیزی در حدود ۸۰% محتوای بارگذاری شده بر روی وب سایت ها، فایل های ویدیویی است.

فایل های ساخته شده جهت ویدیو مارکتینگ را می توان در قالب ایمیل نیز برای مخاطبان ارسال کرد و به عبارت دیگر آن را در کنار ایمیل مارکتینگ می توان به کاربست. مخاطبان امروزی تماشای فایل های ویدیویی را کاری آسان و راحت جهت کسب اطلاعات درباره ی یک خدمت یا محصول می دانند. به طور متوسط مخاطبان صفحات وب و فضای مجازی، حدود یک سوم زمان خود را صرف دیدن فایل های ویدیویی می کنند.

چرا تأثیر ویدیو مارکتینگ بالاست؟

مزایای ویدیو مارکتینگ

اولین مزیت استفاده از روش ویدیو مارکتینگ، فهم راحت تر مخاطبان نسبت به محصولات و خدمات شرکت ها و افراد است. به عبارت دیگر زمانی که نحوه ی خدمت رسانی یا  نوع محصول در کلیپ ویدئویی مورد بررسی قرار گرفت، سؤالات به نسبت کمتری در ذهن مخاطبان درباره ی آن‌ها ایجاد می شود. زمانی که افراد در وب سایت های خود اقدام به بازاریابی ویدئویی می کنند، تعداد مخاطب بیشتری به سایت مورد نظر رجوع می کنند و زمان بیشتری نیز در آن صفحات خواهند بود لذا سایت ارائه خدمات یا فروشگاه اینترنتی از رتبه ی بهتری در موتورهای جست و جو بهره خواهد برد. به زبان تخصصی می توان گفت که بازاریابی ویدئویی به سئو سایت کمک شایانی می کند. درصد و میزان ترغیب شدن افراد جهت دریافت خدمات و خرید محصولاتی که در قالب ویدیو تبلیغ می شوند به مراتب بالاتر است.

نکاتی جهت تاثیرگذاری بیشتر ویدیو مارکتینگ

اگر قصد بازاریابی ویدیویی دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب محل جهت بارگذاری ویدئو از درجه اهمیت بسیار بالایی همانند مراحل تهیه ی آن برخوردار است. امروزه بارگذاری فایل ویدیویی در صفحات اجتماعی، کانال های اطلاع رسانی و وب سایت های پربازدید از جمله معمول ترین محل ها جهت بازاریابی ویدئویی است. انتخاب محل بازاریابی ویدئویی علاوه بر تراکم بازدید کننده به هزینه ی دریافتی نیز وابسته است. به طور مثال می توان فایل ویدئویی را در یک وب سایت بصورت رایگان بارگذاری کرد، اما اگر آن وب سایت بازدید کننده ی کمی داشته باشد در واقع هیچ سودی برای شما حاصل نخواهد شد.

از جمله محل هایی که می توان درون آن اقدام به ویدئو مارکتینگ کرد می توان به وب سایت هایی که بصورت اختصاصی مخصوص برای اشتراک گذاری فایل ویدئو طراحی شده اند از جمله نمونه داخلی آن آپارات و نوع خارجی آن یوتیوب است، اگر اجلاسی مرتبط با کسب و کار شما برگزار می شود، فایل را در آن نمایش دهید، شبکه های اجتماعی همانند اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک و … از جمله فضاهای مجازی برای بازاریابی ویدئویی ، سایت اطلاع رسانی اخبار و …را می توان اشاره کرد.

نکاتی جهت تاثیرگذاری بیشتر ویدیو مارکتینگ

تاثیر ویدئو مارکتینگ بر رونق کسب و کار

اگر بتوانید درون کلیپ بازاریابی خود به‌خوبی احساسات مخاطبان را تهییج کنید آنگاه می توانید انتظار داشته باشید که فروش بیشتری نسبت به قبل داشته باشید. فایل های ویدئویی مستقیماً بر ذهن افراد تأثیر می گذارد لذا افراد اعتماد بیشتری به خدمات و محصولات شما خواهند کرد. یک فایل ویدیویی دارای حجم و زمان مشخصی است که اگر به درستی انتخاب شده باشند، ترافیک بازدید افراد از سایت شما به شدت بالاتر خواهد رفت. با فروش بیشتر محصولات و جذب بیشتر خدمات دهندگان از طریق بازاریابی ویدیویی سرمایه ی اختصاص داده شده برمی گردد.

راهنمای انجام ویدیو مارکتینگ

باید توجه داشت که تهیه ی فایل ویدیویی جهت بازاریابی نسبت به بازاریابی محتوا و متن گرانتر تمام می شود ولی با این حال مثمر ثمرتر است. ساخت یا فایل ویدیویی زمان بر می باشد. در تهیه ی فایل های ویدیویی ممکن است با مشکلات فنی زیادی برخورد کنید. همچنین حجم و کیفیت فایل ویدیویی در ارتباط با میزان مصرف اینترنت مخاطبان است، لذا بر میزان بازدید افراد از ویدیو تأثیرگذار می باشد. در واقع، بازاریابی ویدیویی موضوعی حساس و تخصصی است و از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. گروه ما با استفاده از افراد متبحر و کارکشته در این زمینه می تواند راهنمایی های لازم در رابطه با بازاریابی ویدئویی را در اختیار شما قرار دهد. باید توجه داشت که ما می توانیم در زمینه ی ساخت انواع کلیپ های بازاریابی نیز اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

Rate this post